Home > Evenimente > Biscuiții de caritate din prima generație au simțit căldura cuptrului

Au început pregătirile pentru campania „Papucei pentru cei fără ei”. Înarmați cu har spre binefacere creștină, angajații Fundației de Binefacere „Casa Providenței” au purces astăzi la prepararea biscuiților de sărbătoare pentru târgul de Crăciun ce va fi organizat în incinta Catedralei Romano-Catolice „Providența Divină”. Într-o atmosferă de bună dispoziție și în spiritul principiilor care stau la baza activității de zi cu zi a fundației, echipa noastră a confecționat primul lot de biscuiți destinați colectării de fonduri pentru acțiunea de caritate preconizată. Acțiune ce are menirea de a aduce un zâmbet pe fața unor copii din familii nevoiașe, dar și căldură pentru priciorușele lor.

Fiecare participant și-a depus în activitatea de astăzi atât abilitățile și capacitățile, cât și dragostea de aproape, fără de ce nu este posibilă nici o acțiune de caritate. Prin urmare, și fiecare biscuit poartă în sine iubirea creștină și spiritul de binefacere al echipei noastre, materializate într-un dulce desert de Crăciun. Munca și dăruirea sufletească, investite în această întreprindere, au dat roadele scontate, iar steluțele, brăduții și clopoțeii dulci abia așteaptă să ajungă pe masa bunului creștin ce a contribuit la bucuria unui copil. Prin munca angajaților și voluntarilor „Casei Providenței”, și bunătatea creștină a celor ce vor procura minunățiile culinare ale noastre, biscuiții aceștia se vor transforma în papucei de iarnă pentru copiii săraci din Sângera.

Mihail Țurcanu

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.